K nedožitým 90. narozeninám Waldemara Matušky vyjde reedice jeho debutového alba plného hitů
Zdroj: herminapress

K nedožitým 90. narozeninám Waldemara Matušky vyjde reedice jeho debutového alba plného hitů

Vytvořeno dne 07.06.2022

Některé věci prostě nejdou vymyslet lépe a patří mezi ně také toto první LP Waldemara Matušky – Zpívá Waldemar Matuška. Psal se rok 1965 a tehdejší strategií Supraphonu bylo sestavit první nahrávky umělců z jednotlivých hitů. Díky tomu se podařilo vytvořit dodnes platný profil první fáze Matuškovy úspěšné kariéry.

Matuška byl zjevem i hlasem mužný, technicky i výrazově výborně vybavený zpěvák s potřebným citem pro výběr repertoáru. Je nepochybné, že songy ze semaforského období („Árie měsíce“, „Písnička pro Zuzanu“, „Tereza“ nebo duet s Evou Pilarovou „Ach, ta láska nebeská“) prospěly jeho startu k výšinám našeho popu.

Repertoár doplňoval americkými filmovými písněmi („Buď pořád se mnou“), lidovými („Jó, třešně zrály“, „Růže z Texasu“) nebo vhodnými domácími („Nebeskej kovboj“, „Divoký koně“), a tak vznikl jakýsi westernový Waldemar. Že to nebylo zdaleka vše, co mohl nabídnout, ukazují typově odlišné skladby „Mrholí“, „Slaný déšť“ či „Mám malý stan“. Jiří Šlitr nebo Karel Mareš mu napsali hned několik ideálních melodií a Jiří Suchý či Jan Schneider je otextovali na písničky právem označitelné za nezapomenutelné.

„Jeho vystoupení působí dojmem, jak kdosi o Matuškovi řekl, jako by mezi nás přišel, protože venku slyšel, že se tu hraje a zpívá a chce v družné společnosti nějak přispět k dobré pohodě. V tom je snad také hlavní tajemství jeho popularity, především mezi mládeží, která v něm vidí staršího kamaráda. Tímto tónem jsou neseny i dopisy, docházející na jeho adresu. Takové pouto důvěry a porozumění mezi umělcem a diváky nebývá právě častým jevem. Tím větší je to závazek pro umělce, jehož dosavadní zkušenosti a umělecké předpoklady spolu s potřebnou disciplinovaností mohou vést ještě k větším úspěchům,“ píše Pavel Grym ve sleevenotu LP v roce 1965.

Stylově ikonický obal, nový vinylový remastering či původní sleevenote symbolizují tuto výroční reedici k Matuškově nedožité červencové devadesátce. Definitivní kus výtečných vzpomínek na vstupní etapu jeho zasloužené a stále trvající popularity vydává Supraphon na LP a digitálně.

Tracklist:

Nebeskej kovboj / Árie měsíce / Buď pořád se mnou (High Noon) / Písnička pro Zuzanu / Jó, třešně zrály (Jailer, Give Me Water) / Divoký koně / Tereza / Mrholí / Ach, ta láska nebeská / Slaný déšť / Mám malý stan / Tam za vodou v rákosí / Růže z Texasu (The Yellow Rose of Texas)