Leona Machálková začínala na Karlově mostě a peníze sbírala do futrálu na housle. To byly časy
Zdroj: herminapress

Leona Machálková začínala na Karlově mostě a peníze sbírala do futrálu na housle. To byly časy

Vytvořeno dne 26.01.2023

Už několik let je na české popové scéně úspěšnou zpěvačkou, ale málokdo ví, že Leona Machálková (55) začínala v klubech a také zpívala na Karlově mostě. Tam od kolemjdoucích vybírala peníze na živobytí.

Začátky pěvecké kariéry Leony Machálkové nebyly vůbec jednoduché. I když na Filozofické fakultě v Olomouci vystudovala češtinu a dějepis, hudba byla jejím životním snem. A šla si za svým. Po promoci se ve svých 23 letech vydala do Prahy a musela se nějak živit.

„Těch příležitostí vydělat nějaké kačky na složenky nebylo v těch klubech mnoho, takže jsme hráli různě po tržištích. Ale naše pravidelné místo bylo na Karlově mostě. Tam jsme hráli staročeské písničky a moravské lidové balady. Já jsem zpívala a hrála jsem na housle. To byla velká škola,“ přiznala Machálková v pořadu Terezy Kostkové Blízká setkání na Dvojce. 

"Měli jsme v kapele i hudební nástroj vibrafon, dokázali jsme si tak urvat pozornost těch kolemjdoucích. Byli to cizinci, Češi, lidi spěchající do práce. Pamatuji si, že největší dýško jsem do houslového futrálu dostala od jeptišek. A ještě k tomu napsali God bless you (Bůh ti žehnej – pozn. redakce), to bylo úžasný,“ prozradila Leona Machálková.

Ta letos působí neuvěřitelných 30 let na scéně, které 6. května oslaví koncertem v pražské Lucerně. Na svůj koncert si Leona Machálková pozvala hvězdné hosty Marii Rottrovou, Petra Koláře, Lenku Graf, Jaroslava Svěceného, Jana Bendiga, Mariana Vojtka, Felixe Slováčka ml. a další.

Zdroj: Autorský článek