Vojtěch Dyk a Zuzana Mauréry dnes premiérově. Oceňovaný film režiséra Kadrnky jde do kin
Zdroj: herminapress

Vojtěch Dyk a Zuzana Mauréry dnes premiérově. Oceňovaný film režiséra Kadrnky jde do kin

Vytvořeno dne 24.02.2022

Otec po silné mozkové mrtvici upadne do kómatu. Matka a Syn najednou stojí nad jeho bezvládným tělem. Osoba, kterou milují, je znenadání daleko a nikdo neví, jestli se někdy vrátí zpátky. Příběh filmu Zpráva o záchraně mrtvého vychází ze skutečné události, z vlastní zkušenosti režiséra Václava Kadrnky. Film má premiéru 24. února 2022.

V létě roku 2016 utrpěl můj otec vážnou mozkovou mrtvici. Přestože to byly dny plné napětí a strachu, zapisoval jsem si všechno, co se kolem mého otce, matky a mě dělo. Snažil jsem se zachytit obrazy, zvuky a emoce, které se odehrávaly kolem nás a uvnitř nás. Ty rozprostřené okamžiky, kdy se čas scvrkával a současně natahoval, jsem nedokázal zkrotit. Neměl jsem je pod kontrolou, a nejhorší bylo, že jsem na sobě cítil neustálý tlak, abych těm splašeným okamžikům přisoudil významy, které by je udělaly snesitelnějšími. Slova ztrácela svůj smysl a kutálela se prostorem. Tomu tlaku nešlo vzdorovat. Tato naléhavá narace gradovala uvnitř mého já v jakémsi tajuplném řádu jako zadání z dávných časů, které jsem si sám určil. A to mě zneklidňovalo, táhlo mě to pořád dál, nutilo mě to k chůzi. Nikoli k útěku, nýbrž k chůzi pro záchranu mrtvého…“

Film Zpráva o záchraně mrtvého měl světovou premiéru v hlavní soutěži karlovarského festivalu koncem srpna 2021. Po té následovala řada zahraničních festivalů, na mnoha z nich film sbíral ocenění. Patří mezi ně International Film Festival of India, kde Václav Kadrnka získal cenu za nejlepší režii. Z kolumbijského festivalu Al Este si snímek odvezl hlavní cenu a byl uveden i na festivalu v Seville v hlavní soutěžní sekci. Už v roce 2018 byl scénář k filmu oceněn hlavní cenou HAF Best Project Award na Asia Film Financing Forum Hong Kong a v roce 2021 zde snímek získal HAF Goes to Cannes Award.