Primátor Prahy povolil uličnici Ivě Janžurové rozbíjet okna. Kdo si to může dovolit
Zdroj: herminapress

Primátor Prahy povolil uličnici Ivě Janžurové rozbíjet okna. Kdo si to může dovolit

Vytvořeno dne 24.11.2023

Oblíbená herečka Iva Janžurová (82) se zařadila mezi osobnosti, které na Magistrátě hlavního města Prahy převzaly Čestné občanství. Herečka tuto slavnostní chvilku s grácií proložila humorem sobě vlastním.

„A já chtěla ve svém věku ještě zazlobit a rozbíjet okna kamením. Být nadále vzorným občanem města Prahy, tak to jste mi to stáří trošku zkazili. Já se budu snažit, dokud mi to rozum dovolí, abych si tu cenu a to, co cena znamená, zasloužila, děkuji,“ s úsměvem děkovala Iva Janžurová a kupodivu byla vyslyšena.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda dovolil Ivě Janžurové rozbít okna magistrátu, a ještě jí s úsměvem podal ruku a pogratuloval.

Divadelní a filmová herečka Iva Janžurová se narodila 19. května 1941 v Žirovnici na Pelhřimovsku. Po absolvování gymnázia a DAMU zamířila do libereckého divadla a rok poté už hrála v Divadle Na Vinohradech. Od roku 1988 odešla do Národního divadla. Dnes herečka hostuje v Divadle Kalich.

Diváci také milují Ivu Janžurovou na filmovém plátně nebo televizních obrazovkách. Výčet jejích rolí je hodně dlouhý. Tak alespoň: Světáci, Svatba jako řemen, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Petrolejové lampy, Marečku podejte mi pero, Zítra to roztočíme, drahoušku, Teorie tygra, Teroristka. Nezapomenutelná je její postava, zdravotní sestry Marty Huňkové-Pěnkavové ze seriálu Nemocnice na kraji města či postava Miriam Blekotové z Arabely.

Iva Janžurová je držitelkou mnoha domácích i zahraničních ocenění. V roce 2006 jí byla udělena medaile Za zásluhy II. Stupně.