Operní pěvec Adam Plachetka křtil album. Proč si vzpomněl na Ondřeje Vetchého?
Zdroj: herminapress

Operní pěvec Adam Plachetka křtil album. Proč si vzpomněl na Ondřeje Vetchého?

Vytvořeno dne 23.11.2022

Basbarytonista Adam Plachetka uvádí společně s Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka album Molieri, na němž zazní operní árie W. A. Mozarta a Antonia Salieriho. Nové album pokřtili výsostní kmotři – ředitel Národního divadla Jan BurianOndřej Vetchý. Herec vůbec netušil, čím si takovou čest zasloužil.

„Když mi volal ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka, abych se ozval panu Plachetkovi, tak jsem byl zmatený. Nejprve jsem myslel, že se jedná o Jána Plachetku, mezinárodního šachového velmistra. Já jsem sice hrával šachy na krajské úrovni, ale říkal jsem si, proč by se po mně sháněl právě on, takže jsem pochopil, že se o mě asi nejedná. Pak mě napadlo, že by to mohl být boxer Ludovít Plachetka, i proto, že já doma boxerky mám. Ale teprve když se vyjasnilo, že to je Adam Plachetka, tak jsem byl ohromen. Mezinárodních velmistrů pár je, ale Adam Plachetka je jenom jeden. Že mohu dnes pokřtít jeho desku, považuji za obrovskou čest. A můj dotaz je ten, proč zrovna já?“ usmíval se zvědavě oblíbený herec.

Díky fiktivním dílům, jako je například film Amadeus, je Antonio Salieri často obětním beránkem, jako muž, který údajně z profesionální závisti způsobil Mozartovu předčasnou smrt. Známý příběh je spíše umělecká licence, než obraz doby. A kdo ve slavném filmu daboval Mozarta?

„Já děkuji Ondrovi, že si udělal čas. Chtěl jsem někoho, kdo má blízko v Amadeovi a Ondřej Vetchý daboval Toma Hulceho coby Mozarta. Tady je ta spojitost,“ uvedl vše na pravou míru operní pěvec, který na CD nahrál patnáct árií z děl Mozarta i Salieriho.

Vzhledem k významu Prahy pro Mozartovy operní úspěchy padne hudba hráčům Czech Ensemble Baroque jako ulitá a Plachetka disponuje optimální kombinací hlasové autority a hbitosti pro zpěv těchto komických rolí. Basbarytonista Adam Plachetka účinkuje na nejprestižnějších světových operních scénách a je stálým hostem MET, kde se stejně dobře cítí v dramatickém i komickém repertoáru. Czech Ensemble Baroque je jedním z nejvýznamnějších českých souborů dobových nástrojů, který v roce 1998 založil Roman Válek.