Producenti aneb návod, jak zničit broadwayskou show
Zdroj: Se svolením Národní divadlo moravskoslezské

Producenti aneb návod, jak zničit broadwayskou show

Vytvořeno dne 23.11.2022

27. října měl v ostravském Národním divadle moravskoslezském slavnostní premiéru muzikál Producenti. Jde o slavný broadwayský titul, který se rovněž na Broadwayi odehrává. V Ostravě je uváděn uveden s podtitulem „Návod, jak zničit broadwayskou show“.

Jeho hlavními hrdiny jsou dva vykutálení producenti, kteří chtějí zpronevěřit peníze starých dobrosrdečných investorek. Jejich plán spočívá v tom, že chystají titul, který by propadl u diváků. Tedy, premiéra by byla zároveň derniéra a tím by jejich účetnictví uniklo pozornosti finančních úřadů. Nechtěně a přes veškeré jejich úsilí se však muzikál divákům líbí.

Autorem Producentů je známý herec a režisér Mel Brooks, který je původně v roce 1967 natočil jako filmovou komedii. Muzikálová premiéra se konala na Broadwayi v roce 2001 a dočkala se plných dvou a půl tisíc repríz. Odměněna byla i rekordním počtem dvanácti prestižních cen Tony. Následovala uvedení v řadě zemí světa, u nás tímto titulem zahájilo Hudební divadlo Karlín v roce 2006 provoz v nově zrekonstruované budově. Úspěch slavili Producenti i v Plzni.

Nyní si získal tento politicky absolutně nekorektní muzikál své publikum v Ostravě. Inscenace se zrodila pod režijní taktovkou dlouholeté šéfky muzikálového souboru Gabriely Petrákové. A v hlavních rolích je možno spatřit celou plejádu domácích i hostujících herců. Za všechny jmenujme Tomáše Savku, Lukáše Vlčka, Michaelu Horkou, Radka Melsu nebo Romana Haroka. Celkem na jevišti vystupuje padesátičlenný soubor, který doprovází třicetičlenný živý orchestr pod taktovkou Jakuba Žídka. A s tím se dnes setkáváme zřídka nejen u nás, ale i na Broadwayi, či londýnském West Endu. Příběhu plném legrace slouží i velkolepá nápaditá výprava Ondřeje Zichy, kostýmy Marty Roszkopfové, či choreografie Ladislava Cmoreje.  Český text je pak z pera Adama Nováka.

Bouřlivé ovace obecenstva a potlesk ve stoje během premiéry i dosavadních repríz dokazuje, že ostravský muzikál patří mezi špičkové scény svého oboru u nás. A jen málo kde jinde mají na repertoáru současně tolik světově známých a úspěšných muzikálů. Konkrétně Kočky, Jesus Christ Superstar, Rebecca nebo West Side Story. Navíc stále více a více příznivců z celé republiky jezdí na muzikál do Ostravy.