Sopranistka Kateřina Kněžíková získala světovou cenu. Porazila známé mezinárodní hvězdy
Zdroj: herminapress

Sopranistka Kateřina Kněžíková získala světovou cenu. Porazila známé mezinárodní hvězdy

Vytvořeno dne 02.05.2022

Sopranistka Kateřina Kněžíková se svým debutovým  albem Phidylé, které nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou, slaví mezinárodní úspěchy od samého vydání (Gramophone Editor's Choice). Nyní její Phidylé vyhrálo cenu přímo světovou - BBC Music Magazine Award v kategorii Vocal.  

Ačkoli se jedná o její debutové album, Kateřina Kněžíková nebyla nominována v kategorii „newcomer award“, nýbrž v kategorii „vocal“Kateřina ve své kategorii porazila známá jména „klasiky“ s bohatou diskografií.

Nominováni byli v kategorii tři, kromě Kateřiny Kněžíkové vycházející světová hvězda Kate Lindsey (mezzosoprán), a její páté album Tiranno. Kate Lindsey je nazývána jedním z nejslibnějších hlasů nové generace a pravidelně vystupuje v Metropolitní opeře, Vídeňské Státní opeře, Glyndebourne Opera Festival, Royal Opera House Covent Garden apod. a dále Michael Spyres s albem BariTenor, který je jedním z nejvyhledávanějších tenorů své generace a vydal již 25 cd a 4 DVD.

Je to úžasný pocit. Hřejivý a plný radosti. Ráda bych poděkovala nejen odborné porotě, která mě nominovala, ale především všem, kteří pro naše CD Phidylé hlasovali. Získat takovou cenu je pro mě obrovská čest a závazek do budoucna. Děkuju všem, kteří mě na této cestě podpořili,“ říká Kateřina Kněžíková a dodává: „Můj velký dík patří Janáčkově filharmonii, dirigentu Robertu Jindrovi, Supraphonu a celému nahrávacímu týmu a především těm, kteří CD přispěli finančně.“

Díky své pracovní vytíženosti se Kateřina nemohla zúčastnit slavnostního předávání cen v Londýně, které se uskutečnilo 28.dubna na slavnostním galavečeru BBC Music Magazine Awards v Kings Place. Místo Kateřiny cenu převzal zástupce vydavatelství Supraphon, šéfproducent klasické hudby, pan Matouš Vlčínský.

 BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost celého světa. 

Sopranistka Kněžíková boduje nejen ve světě ale i u nás, album Phidylé bylo nominováno v kategorii klasika v hudebních cenách Anděl. 

„Jsem nadšená, že nahrávka má úspěch nejen u posluchačů ale i u kritiky. Nestává se mi často, že by se mi stalo něco tak krásného na první dobrou. Člověk hledá roky, jakým stylem a čím by se chtěl prezentovat a nám se to povedlo na poprvé. Byla to trefa do černého. Dirigent Robert Jindra odhadl, jakým repertoárem bych se měla prezentovat a já jsem se v něm zcela našla. K písním jsem vždy tíhla. Nahráli jsme něco, co bylo dramaturgicky úžasně uchopeno," říká Kněžíková, která obstála ve velké konkurenci. „Těch CD vzniklo hodně už jenom proto, že jsme nemohli stát na koncertních pódiích a měli čas více nahrávat. Nikdy by mě nenapadlo, že se svým prvním CD udělám takovou díru do světa. Už teď jsem nadšená. Jsem nominována mezi umělci, kteří působí po celém světě a nahrávají jedno CD za druhým, Je to pro mě splněný sen,“ dodává naše nejobsazovanější pěvkyně.