Těžká operace, nemocné ledviny a srdce. Přesto se bratr Radka Bangy z Gipsy nevzdává
Zdroj: Česká televize

Těžká operace, nemocné ledviny a srdce. Přesto se bratr Radka Bangy z Gipsy nevzdává

Vytvořeno dne 27.03.2023

Novinář, hudebník a spisovatel Patrik Banga se dokázal prosadit přes rasismus, se kterým se jako Rom střetl, i navzdory závažnému onemocnění.

Patrik Banga je novinář, hudebník, moderátor, podnikatel v IT, administrátor zpravodajského serveru, spisovatel – autor knihy „Skutečná cesta ven“ nominované na letošní cenu Magnesia litera – která vrhá nové světlo na idealizovaná devadesátá léta v Česku. Otevřeně v ní popisuje systémový rasismus, který se projevoval ve škole, později brutálním policejním násilím.

Popisuje střety s členy hnutí Skinheads, kteří se v pracovní době převlékali do policejních uniforem a stopy, které to na něm jako na Romovi zanechalo dodnes. Musel překonávat řadu překážek i psychické obtíže. Přesto se dokázal prosadit jako novinář, který se zabýval tematikou uprchlíků.

Jeho kariéru narušila závažná chronická nemoc ledvin, která postihla i srdce, musel být několikrát operován. I přesto dále publikoval a vystupoval s kapelou Gipsy svého bratra Radka. Zdravotní potíže přetrvávají, ale Patrik se nevzdává a svou houževnatostí a pracovitostí může být příkladem nejen příslušníkům romské komunity.

13. komnatou Patrika Bangy provází Simona Chytrová. Režie V. Olmer.

Zdroj: Česká televize