Marešová, Šoralová a Basiková. Tři Johanky z Arku slavily 23 let od premiéry
Zdroj: herminapress

Marešová, Šoralová a Basiková. Tři Johanky z Arku slavily 23 let od premiéry

Vytvořeno dne 27.03.2023

Muzikál Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové a Jiřího Hubače Johanka z Arku slaví 23 let od své premiéry. Ta se uskutečnila na konci března 2000. Výročí připomene slavnostní repríza v pátek 24. března v Divadle Kalich, které muzikál uvádí ve svém nastudování od roku 2009.

„I 23 let od své premiéry Johanka z Arku stále plní hlediště. Jde bez přehánění o úkaz na naší divadelní scéně. Johanka z Arku patří k nemnoha legendám žánru původního českého muzikálu. A já jsem moc rád, že my v Divadle Kalich už 14 let tuto legendu spoluutváříme,“ říká producent, majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Muzikál má na svém kontě vysoko přes 1 000 repríz. Kromě Čech a Slovenska se hrál také na festivalu ve waleském Cardiffu nebo absolvoval rozsáhlé turné po Španělsku a Portugalsku. Nosič s písničkami z muzikálu dosáhl multiplatinového prodeje, skladba Most přes minulost se stala nejhranější písní v českém éteru roku 2001. Také album k novému nastudování bylo za prodej oceněno Zlatou deskou.

Napadá vás, proč právě tento muzikál oslovuje už několikátou generaci diváků? "Že se Johanka pořád hraje, je pro mne důkazem, že to nadšení, se kterým jsme ji psali, se asi nějak přenáší na diváky. I když se autor nedokáže vcítit do doby a tehdejšího vnímání světa, může se alespoň snažit pochopit, jak je vůbec možné, že k něčemu takovému došlo, jak se cítila Johana v soukolí událostí - třebaže je to samozřejmě náš dnešní pohled, ovlivněný zpracováními a balastem. Toho jsem se snažila zbavit a “ vlézt jí do hlavy “. Možná jsem vlezla do hlavy jen sama sobě. Ale tak už to autoři mají," uvedla Gabriela Osvaldová.

Myslíte, že kdybyste byli před stejnou výzvu postaveni dnes, napsali byste Johanku v nějakém ohledu jinak? "Určitě, je jiná doba, zestárl jsem o dvacet tři let, změnilo se mi vnímání, mám jiné zkušenosti. Ale na té původní bych neměnil ani notu," řekl Ondřej Soukup.

Novou podobu muzikál získal v září 2009 v Divadle Kalich, kde se představil v nových dekoracích, s novými projekcemi i s novými tvářemi v hereckém obsazení. Nové nastudování bylo oceněno dvěma nominacemi na Cenu Thálie pro představitelky titulní role – Bára Basiková měla hlavní nominaci, Lucia Šoralová nominaci širší. Nejnověji obsazenou představitelkou Johanky z Arku je Iva Marešová, která tuto roli v Divadle Kalich ztvárňuje od roku 2017.