Daniel Hůlka se v padesáti naučil zpívat operu. Jeho dobrá kamarádka to jadrně ohodnotila
Zdroj: herminapress

Daniel Hůlka se v padesáti naučil zpívat operu. Jeho dobrá kamarádka to jadrně ohodnotila

Vytvořeno dne 24.03.2023

Úderem padesátky Daniel Hůlka „sekl s popíkem“ a plně se začal věnovat opeře. Pod vedením zkušeného pedagoga, pěvce Vladimíra Chmela se do toho „obul“ a úsilí obou pánů nese svoje plody. Což na vlastní uši uslyší také diváci divadelního zpracování Dvořákovy Rusalky, která má premiéru 24. března v Divadle Hybernia.

„Na takového učitele zpěvu jako je, Vlado jsem čekal celý život. Některým kolegům v mém věku začíná odcházet hlas a mně se naopak zpívá úplně nejlíp, co se mi kdy zpívalo. A mám na to nejlepší důkaz. Měli jsme koncert na zahájení spolupráce s Divadlem Hybernia, a aniž bych věděl, v hledišti seděla moje letitá kamarádka Martina Bauerová, sólistka opery Národního divadla. Spolužačka z konzervatoře a dokonce jsme kdysi spolu nějaký čas žili, tak nejlépe ví, jaké jsem měl na začátku problémy. Co chodím na zpěv k Vladovi, neslyšela mne zpívat. A ona, protože mne dobře zná, mi pak napsala: „Ty vole, ty ses to konečně naučil,“ smál se Daniel Hůlka, představitel Vodníka v opeře Rusalka a velký obdivovatel operního pěvce Eduarda Hakena. Hůlku dokonce někteří považují za pokračovatele legendárního basisty.

„Mockrát jsem Eduarda Hakena slyšel, měl jsem štěstí se s ním i potkat. Dokonce z jednoho Dvořákova festivalu mám doma schované noty, z kterých zpíval Biblické písně. On byl výjimečný. Role Vodníka zase tak velká není, ale Haken jí udělal tak výrazně, že ji dneska znají všichni. Je troufalé, kdybych se považoval za jeho pokračovatele. Ale jak on byl Vodník své éry, tak já bych si přál být Vodník zase své doby.“

Díky svým dlouhým vlasům nemusí mít Dan Hůlka v Rusalce „vodnickou“ paruku. Čistě hypoteticky, existovala by nějaká role, kvůli které by dlouhovlasý idol byl ochotný svoji hřívu sundat? „Nedovedu si představit, co by to muselo být za roli. Jeden čas jsem byl dokonce dohola, ale vlasů je zatím dost a jsem na culík zvyklý.  A i když si představím, že bych se nechal nějak hezky ostříhat, abych vypadal tak nějak seriózně…Ne, takový týpek nejsem,“ usmíval se Hůlka, kterého neustále doprovází jeho věrný čtyřnohý přítel Timon. „Vytáhl jsem ho z takové strašné množírny, ani neznám jeho datum narození, ale někdy na podzim mu bude už devět let. On je můj neoddělitelný druh, nejvěrnější kamarád a leckdy sklízí větší potlesk než já,“ uvedl Daniel Hůlka.

Inscenace Rusalky v produkci Opera lidem bude mít premiéru 24. 3. 2023 od 19 hodin v Divadle Hybernia.

Nejhranější česká opera s multimediálními projekcemi vynikne předními pěveckými výkony – sólisté jsou prototypy svých rolí a s úspěchem je ztvárňují na různých českých i zahraničních scénách (Národní divadlo, Metropolitní opera v New Yorku a další).  Účinkují: Tereza Mátlová (Rusalka), Daniel Hůlka (Vodník), Andrea Kalivodová (Ježibaba), Ester Pavlů (Cizí kněžna), Peter Berger (Princ), Vladimír Chmelo (Hajný).