V pražském Rock Café se bude hrát pro život. Na koncertu vystoupí řada známých osobností
Zdroj: herminapress

V pražském Rock Café se bude hrát pro život. Na koncertu vystoupí řada známých osobností

Vytvořeno dne 23.03.2023

V pondělí, 27. března, se bude v klubu Rock Café na Národní třídě ve velkém pomáhat. Uskuteční se zde od 18:00 hodin Koncert pro život. Během benefičního koncertu bez nároku na honorář vystoupí a dárcovství kostní dřeně/ krvetvorných buněk podpoří známé osobnosti.

Vystoupí operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Barbora Poláková, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková a mnozí další.

O mluvené slovo se postarají stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, youtubeři Tomáš Šedivý, Rady, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a další. Společně s primářem Pavlem Jindrou dorazí i herec a patron registru Ondřej Vetchý. Benefici na dálku podpoří také zpěvák Tomáš Klus, který s registrem dlouhodobě spolupracuje. Koncert pro život bude moderovat Jan Tuna, který s nápadem přišel a společně s Českým národním registrem dárců dřeně a klubem Rock Café ho pořádá.

„Když jsem se dozvěděl, že lidí, kteří mohou darovat život, není dostatek, nebylo co řešit. Sám jsem v registru už od svých sedmadvaceti let a řídím se heslem “Když můžeš pomoci, musíš!“. Spoustu lidí netuší, že registrace, ani darování kostní dřeně, tedy krvetvorných buněk nejsou vůbec náročné a není třeba se vůbec bát. Při registraci si pouze vatovou tyčinkou vytřete ústa, nebo vám odeberou 2-3 ml krve. Krvetvorné buňky lze pak darovat také separací z krve, což je něco jako darování plazmy,“ říká organizátor Koncertu pro život, novinář a moderátor Jan Tuna.

MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň. upozornil: „V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich životy. Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do Českého národního registru dárců dřeně a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta. Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena. Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti.“ 

Návštěvníci koncertu, kteří se na místě zaregistrují do Českého národního registru dárců kostní dřeně, budou mít vstup na koncert zdarma. Registrace trvá max. 10 min. a je bezbolestná. Ostatní návštěvníci si mohou vstupenky zakoupit v předprodeji, případně na místě.

Zaregistrovat se může každý zdravý člověk bez vážných nemocí, kterému je více než 18 a méně než 36 let a váží více než 50 kg. S sebou je nutné mít občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Všechny potřebné informace zájemci najdou na www.kostnidren.cz.