Svěcenému a Horákovi patřila pražská katedrála. Věděli jste, že akordeon ještě nikdy v chrámu nezazněl?
Zdroj: herminapress

Svěcenému a Horákovi patřila pražská katedrála. Věděli jste, že akordeon ještě nikdy v chrámu nezazněl?

Vytvořeno dne 14.06.2020

 

Na letošní Noc kostelů bude mít houslový virtuóz Jaroslav Svěcený krásnou vzpomínku. Dostalo se mu té cti koncertovat před návštěvníky Katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Spolu se špičkovým akordeonistou Ladislavem Horákem představili skladby, které má rád papež František, k jehož poctě koncert zazněl.

Video soubor

Po dobu koronavirové karantény Svěcený a Horák své koncerty streamovali a nyní jsou nadšeni, že mohou před živé publikum. „Při streamování jsem udělal poslední tah smyčcem a neozvalo se vůbec nic. Ticho. Tak se těšíme na potlesk, protože na Noci kostelů se tleskat může.“

„Jsem úplně první akordeonista, který ve svatovítské katedrále kdy hrál.

Ladislav Horák - akordeonista

Pro Ladislava Horáka to byla opravdu výjimečná chvíle. „Jsem úplně první akordeonista, který ve svatovítské katedrále kdy hrál. O akordeonu se říká, že je to hříšný nástroj, který spíš patří do hospod a na paluby parníků, ale dneska bude posvěcen a já věřím, že se těch hříchů zbaví.“

Koncertu byl přítomen také kardinál Duka, se kterým se Jaroslav Svěcený zná dlouhá léta. Oba jsou Hradečáci. Dovede si věhlasný houslista představit, že by si se svým krajanem vyměnili role?  

„Jak já bych nebyl dobrý v jeho roli, tak určitě on nebude chtít hrát na housle. To si jistě nevyměníme. Na to bychom oba dva do smrti nezapomněli,“ smál se Jaroslav Svěcený a před zaplněnou katedrálou si on i Ladislav Horák užívali přízně publika.